det är dyrt att leva... Tro de eller ej
Inlägget är skrivet: 2009-03-13 Klockan: 18:44:09En barnmatsburk kostar ca 9 kr, det går åt ungefär två om dagen minst. Det är ca 30 dagar i månaden det blir 270 kr i månaden (minst).
Ett paket blöjjor kostar ca en hundring och det går väl åt lite mindre än ett paket i veckan så det blir väl ca 350 kr i månaden.
Det går åt ett och ett halvt paket välling i veckan och ett paket kostar nästan 40 kr så det blir 240 kr i månaden.
Kläder till Vincent är ju inte heller det billigaste och han växer ju så att det knakar så det måste man ju alltid handla nytt, nu vet jag inte ungefär hur mkt pengar jag handlar barnkläder för i månaden, försöker alltid handla så att han kan växa lite i dom men det blir en minst femhundra kronor iallafall.
Våtservetter är svindyrt och kostar ca 20 kr/förpackningen och det går väl åt en fyra-fem förpackningar i månaden.
Majskrokar, riskakor, fruktgröt etc kostar också en del och det går alltid åt. Jag kan väl gissa på 250-300 kr i månaden.
Och nu är vi uppe i ungefär 1500kr för saker som endast går till Vincent. Han äter ju såklart andra saker och det är inte direkt någon exakt uträkning vi snackar om.
Bortsett från dom kostnaderna ska jag betala min hyra på 3500 kr i månaden. Jag betalar 1000 kr i månaden på min säng som jag köpte (som jag förtjänade).
Mat är svindyrt och jag måste ju också äta. Toapapper, diskmedel, trasor, tvättmedel, sköljmedel, skurmedel, tandkräm och etc kostar också pengar.
Går jag ut håller jag jävligt hårt i pengarna och brukar inte alls göra av med mycket, ibland inte med någonting alls. Sen vill ju jag också unna mig någonting ibland. Köpa någon chipspåse och ha myskväll hemma, eller kanske ett par byxor eftersom att jag fortfarande inte kommer i mina gamla kläder ;(..
Jag får 180 Kr om dan + skatt så ca 120 kr. 3600 ungefär får jag ut i mammapeng i månaden, barnbidrag på 1050 kr och underhåll på 1273 kr.
SÅ nu vet du. Kom inte och tro att jag har fett mkt pengar för det har jag inte. Jag kan försörja Vincent och mig och om det kommer någon extra som ska leva på mig så går det inte, jag kan inte få det att gå ihop. Så sluta försöka få det att låta som att jag festar eller shoppar upp barnbidragen eller så för så ligger det inte till.. Jag kämpar som fan för att få allting att gå ihop så jag blir jävligt lack när du kommer och säger 'vad fan har du gjort med pengarna egentligen'.
Jag har fått betala räkningar med mina julklapps och födelsedags pengar, men inte fan klagar jag. Och så är det. Nu vill jag aldrig någonsin höra det igen. För nu vet du!
Och dethär är inte något 'buhu jag är fattig' inlägg, utan jag vill bara få en viss person att inse och kanske visa mig lite respekt eftersom att jag trots alla hinder faktiskt lyckas få det att gå ihop endå.
Over and out
du är grymt duktig, jag förstår knappt hur du får månaden att gå runt på det lilla du får i månaden. Och inte brukar du be om hjälp heller!! Jag är stolt över dig (och Makida också). Ni flyttar hemifrån och klarar er själva utan att blinka. Det kallas för tusenkonstnär och att kunna koka soppa på en spik.
Halloj! Jag håller med din mamma och förstår att hon är stolt över dig du gör ett fantastiskt jobb att få allt att gå ihop! Men du har du kollat om du inte har rätt till bostadsbidrag?? Jag är också stolt över dig och jag är glad att det är just du som hyr av mig!! Och jag tycker du gör ett fantastikt jobb med Vincent och du utsrålar lugn o lycka! Och tveka inte att be mig om hjälp om du behöver jag finns här! KRAM
Åh vad glad jag blir :)
Japp jag har ansökt om bostadsbidrag för två månader sen men som alltid är fk riktigt sega. Jag ringde och pressade på dom igår så jag får se om det händer någonting snart.
Kram :)
Jaa Keshia, Du borde bli min prsonliga rådgivare när det gäller ekonomin, Jag har bara mig själv att ta hand om, Och bor hemma.. Men kastar ut så mycket pengar på... Vadå ?! nöjen =O .. Och typ inga kläder eller smink =P
Och en sak... Kärlek är så mycket mycket starkare än pengar, du har ju världens otroliga son att vara med varje dag, Inte undra på att du inte klagar =D, För det har jag då aldrig hört =)
KÄRLEK!
ett tips om du inte redan köper det ang välling köp big box alltså typ 6paket i ett det är ca 150kr för det. det blir billigare än att köpa lösa vällingpaket när det behövs och dricker han inte mycket då har du tjänat en eller 2 månader på att inte ha köpt något sen är det dax igen. =)